ساختمان و طرز کار فن کویل ها
دستگاه های فن کویل،دارای کویل های با لوله های پره دار و باد زن می باشد، ورود هوای اتاق از زیر آن و خروج آن از بالا یا جلوی آن است و در مسیر ورود هوا یک فیلتر قرار دارد که سالی یکبار باید تمیز گردد، در فن کویل، بادزن آن از یک ترموستات فرمان قطع و وصل می گیرد و یا اینکه یک شیر سه راهه در محل اتصال لوله ورودی به کویل نصب می گردد که توسط ترموستات مسیر جریان آب تغییر می کند، بدین شکل که وقتی درجه حرارت اتاق بالا رفت به فرمان ترموستات مسیر ورود آب به کویل را بسته و آب را به لوله برگشت می دهد و بالعکس.فن کویل در نوع دیواری و سقفی ساخته می شود که نوع دیواری دارای یک کابینت دکوراتیو است که در زیر پنجره ها نصب می شود و هوا یا از روی کابینت ها و یا از جلوی کابینت خارج می شود ( در دو نوع می باشد ) و نوع سقفی درون سقف کاذب در بالای درب ورودی اتاق نصب می گردد و جریان هوا را به طرف پنجره می زند  و برگشت هوا از زیر آن  ( از زیر سقف کاذب ) می باشد.
سیستم فن کویل در بسیاری از کاربردها از قبیل : بیمارستان ها، کلینیک ها، آپارتمان ها، ساختمان های اداری ، ساختمان های تجاری ، هتل ها و ... استفاده می شود.فن کویل برای گرمایش و سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد، در فصل تابستان آب سرد شده از ایستگاه مرکزی تبرید خارج و به درون کویل ها  تغذیه می شود تا حرارت اضافی را از هوا خارج نموده و آن را سرد کند.در زمستان، آب گرم از یک گرم کن آب به درون همان کویل تغذیه می شود.مخلوطی از هوای بیرون و برگشتی یا تنها هوای برگشتی وارد واحد شده و پس از عبور از صافی ها و عبور از کویل که هوا را در تابستان خنک و در زمستان گرم کرده، به داخل اتاق می فرستد.
انتخاب فن کویل
برای انتخاب فن کویل که یک واحد تهویه مطبوع انفرادی است به مشخصات زیر نیاز داریم:
1-    دبی هوای مورد نیاز جهت حمل بار حرارتی اتاق ( سرمایی و گرمایی ) بر حسب GFM
2-    بار حرارتی کل گرمایی و سرمایی اتاق ( Btu/hr)


فن کویل ها معمولا دارای تجهیزات زیر می باشند:
فن:
فن ها از نوع سانتریفوژ با کیفیت بالا و بالانس شده به طور کامل، هوزینگ فن ها ( پوسته فن ) نیز برای حداکثر مقاومت در برابر خوردگی ساخته شده باشد و میزان صدای تولیدی فن مطابق با استاندارد باشد.
موتور :
موتورها از نوع سه سرعته ( دارای 9 دور با حق انتخاب سه دور به صورت دلخواه ) و محافظ الکتریکی می باشند.
بوش های محور الکتروموتور سرامیکی بوده تا نیازی به روغن کاری نداشته باشد.الکتروموتورها دارای حفاظ الکتریکی داخلی بوده تا در مقابل نوسانات برق و افت ولتاژ از مدار خارج شود.الکتروموتور دارای  خازن جهت جلوگیری از شوک های الکتریکی باشد.
کویل ها :
کویل ها ساخته شده از لوله مسی با قطر خارجی 8/5 اینچ با پره های آلومینیومی ، قابل قابل تعویض در بدنه و دارای تبدیل برنجی بوده و نیازی به جوشکاری در محل نصب نداشته باشد.
عایق بندی :
جهت جلوگیری از انتقال صدا و حرارت و جذب گردد و غبار، عایق بدنه از نوع حرارتی و صوتی    (نمد صنعتی یا پشم شیشه های اشباع شده قیر اندود) باشد.
فیلتر:
فن کویل ها دارای فیلتر آلومینیومی مخصوص گرد و غبار و قابل شستشو باشند.فیلتر فن کویل های سقفی با لوله هوای برگشتی با ضمائم از طریق صفحه های پیچ شده قابل دسترسی باشند.
کلید :
فن کویل ها دارای کلید چهار وضعیتی  ( کند-متوسط- تند-خاموش ) باشند.
اسکلت فن کویل ها :
اسکلت فن کویل ها از ورق فولادی گالوانیزه سنگین، جوشکاری شده و تقویت شده ساخته شده باشد.
رنگ آمیزی :
برای رنگ آمیزی قاب فن کویل ها از رنگ کوره ای استفاده شده و با حرارت مناسب پخته شده باشند.
توصیف سیستم حرارت مرکزی :
برای یک سیستم مرکزی باید فضای کافی جهت نصب دستگاه های تهویه،گرمایش و تبرید وجود داشته باشد.ماده واسط انتقال گرما یا سرما به مجاری و راه هایی احتیاج دارد که از طریق آن به دستگاه تهویه و از آنجا به فضای مورد نظر منتقل گردد.در فضای تهویه شده پایانه هایی وجود دارد که از آن طریق اثرات گرمایش-سرمایش به فضای مورد نظر منتقل می گردد.در این بخش با انواع سیستم های حرارت مرکزی از نظر سیال ناقل حرارت،درجه حرارت و چگونگی گردش آن آشنا می شویم:
حرارت مرکزی با آب گرم
فشار این سیستم در حدود فشار جو است، لذا دمای آب گرم ناقل حرارت با توجه به نقطه جوش آب در ارتفاعی که سیستم در آن کار می کند تعیین می گردد که معمولا از ℉ 190(C 7/87) تجاوز نمی نماید، این سیستم بر حسب چگونگی گردش آب به ترتیب زیر طبقه بندی می شود:
الف- سیستم با جریان طبیعی :
در این سیستم،گردش آب در اثر نیروی ترموسیفون ناشی از اختلاف وزن مخصوص آب گرم رفت و برگشت بدون کمک عامل خارجی  ( پمپ ) صورت می گیرد.
به دلیل محدود بودن نیروی ترموسیفون و عدم توانایی آن برای مقابله با افت فشار زیاد در مسیر لوله کشی ، این سیستم تنها برای ساختمان های کوچک قابل استفاده است.
دمای آب رفت در این سیستم معمولا بین ℉140 و℉ 180 و اختلاف دمای آب رفت و برگشت حدود ℉ 25  و ℉ 40 در نظر گرفته می شود.
ب- سیستم با جریان اجباری:
در این سیستم انرژی لازم برای گردش آب و غلبه بر افت فشارهای مسیر توسط یک پمپ تامین می گردد، لذا سرعت گردش آب بیش تر بوده و اختلاف دمای آب رفت و برگشت را می توان تقلیل داد.مناسب ترین دمای آب رفت و برگشت برای این سیستم حدود ℉ 25 می باشد.دمای آب رفت در این سیستم بین ℉ 170 تا ℉ 190 در نظر گرفته می شود.
حرارت مرکزی با آب داغ :
در این سیستم که بیشتر در تاسیسات بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد ، دمای آب از حد نقطه جوش آن در فشار جو فراتر رفته تا حداکثر ℉  400 ( C 4/204) می رسد.بدیهی است که در چنین صورتی دیگر سیستم نمی تواند تحت فشار جو اتمسفر کار کند بلکه باید به ترتیبی فشار را بالا برد تا حدی که آب در دماهای بالا به بخار تبدیل نشود.برای نیل به این مقصود، در سیستم های حرارت مرکزی با آب داغ از منابع انبساط بسته استفاده می گردد.این منابع علاوه بر وظیفه جبران نوسانات حجمی آب سیستم ، مسئولیت ایجاد فشار مناسب را توسط بالشتکی از هوا،بخار یا یک گاز بی اثر مانند ازت که نیمی از حجم منبع را اشغال می کند،به عهده دارند.فشار این بالشتک بر روی سطح آب داخل منبع را می توان به دلخواه روی سوپاپ اطمینانی که روی منبع قرار دارد،تنظیم نمود.نکته قابل توجه در سیستم های حرارت مرکزی با آب داغ این است که فشار سیستم به نحو کاملا مطمئنی کنترل می گردد تا نه از میزان لازم فراتر رفته به حد خطرناکی برسد و نه آنقدر نزول کند که امکان تبخیر آب فراهم گردد.گردش آب در سیستم های حرارت مرکزی با آب داغ  حتما به صورت اجباری و توسط پمپ صورت می گیرد.
سیستم حرارت مرکزی با بخار :
سیستمی که در آن ناقل حرارت بخار باشد، سیستم حرارت مرکزی با بخار نامیده می شود.مقدار حرارتی که توسط بخار حمل می شود نسبت به آب گرم یا آب داغ بسیار قابل ملاحظه است، به طوری که با یک پاوند آب گرم با افت دمای ℉20 می توان BTU 20 گرما به محل مورد نظر منتقل کرد، در حالی که در اثر تقطیر یک پاوند بخار در فشار جو در داخل کنوکتور حدود  BTU 1000  گرما حاصل می گردد.به این دلیل برای مناطق بسیار سرد، حرارت مرکزی منطقه ای، آسمان خراش ها، کارخانجات بزرگ، پادگان ها و اصولا ساختمان های پراکنده ای که از یک مرکز گرمایش تغذیه می شود و همچنین برای برخی از تاسیسات نظیر بیمارستان ها که بخار دارای مصارف گوناگونی مثل رخت شویی، پخت و پز، استرلیزاسیون و غیره می باشد،گرمایش با بخار بسیار مناسب است. حرکت بخار در لوله ها به علت اختلاف فشار به وجود می آید.حرارت در دیگ به آب داده می شود تا تبدیل به بخار شود. در اثر این تحول ازدیاد حجم قابل توجه خواهد بود و حجمی که بخار حاصل لازم دارد حدودا 1500 برابر آب هم وزن خود می باشد و در نتیجه  فشار بالا می رود، این حجم از بخار در لوله ها و رادیاتورها جریان یافته و در اثر از دست دادن گرما به مایع تبدیل شده و حجم آن به همین نسبت کم می شود و در نتیجه فشار نیز کاهش می یابد. بدین ترتیب می توان گفت که جریان بخار در لوله ها در اثر دو عامل می باشد، یکی افزایش فشار به علت ازدیاد حجم در هنگام تبخیر شدن و دیگری کاهش فشار به علت نقصان حجم در اثر میعان در لوله ها و وسایل گرم کننده.
سیستم حرارت مرکزی با بخار دو نوع می باشد:
الف-سیستم مستقیم
در این سیستم ، بخار تهیه شده در دیگ مستقیما وارد واحدهای حرارتی اتاق از قبیل کنوکتور، رادیاتور و نظایرآن می شود پس از تبادل حرارت و میعان به دیگ بر می گردد.در این حالت بخاطر ایجاد صدا و درجه حرارت بیش از حد بدنه گرم کننده ها در ساختمان هایی که صدا اهمیت دارد این نوع سیستم مصرف نداشته ولی  در کارخانجات و محل های پر سر و صدا می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
ب- سیستم غیر مستقیم
در این سیستم، بخار تهیه شده در دیگ را وارد یک مبدل حرارتی نموده، آبی را که در سیستم  ( لوله ها و وسایل گرم کننده ) جریان دارد تا درجه حرارت مناسب گرم می نمایند، بدین ترتیب، منهای دیگ و مبدل حرارتی که آبگرم را تهیه می کند، بقیه سیستم مانند سیستم حرارت مرکزی با آب گرم یا آب داغ می باشد.
در ساختمان هایی که بخار مصارف گوناگون دارد ( مانند بیمارستان ها )، هم چنین در آسمان خراش ها می توان برای هر طبقه یک مبدل حرارتی در نظر گرفت و با فرستادن بخار به هر یک از این مبدل ها، آب گرم لازم را برای گرمایش طبقات مختلف به طور مستقم تهیه نمود.بدین ترتیب چون بدنه وسایل گرم کننده بیش از حد داغ نیست این روش در هر نوع ساختمان امکان پذیر است.
انتخاب فشار بخار در سیستم های مختلف
در سیستم های حرارت مرکزی با بخار در مورد انتخاب فشار بخار بر حسب نوع ساختمان و مصالح مصرفی نکات زیر باید توجه شود:
الف- فشار سیستم بالاتر از 5/0 آتمسفر معمولا در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:
1-    در حرارت مرکزی منطقه ای
2-    در کارخانجات، در صورتی که وسایل تبادل حرارت واحد های گرم کننده  ( یونیت هیتر )، رادیاتورهای تشعشعی ،کنوکتور، کویل های حرارتی ، لوله ای و امثال آنها باشد.
3-    در سالن های سرپوشیده لکوموتیو و امثال آنها با استفاده از واحد های گرم کننده و کنوکتور
4-    در سالن های سینما، تاتر و ورزش به وسیله مبدل های حرارتی به طریقه غیر مستقیم ، رادیاتورهای را گرم می کند.
5-    در سالن های غذا خوری و رستوران ها به وسیله کنوکتور و واحد های گرم کننده
6-    در استخرهای سرپوشیده به وسیله مبدل های حرارتی
ب- وقتی از رادیاتور چدنی استفاده می شود فشار بخار نباید بیش از یک اتمسفر در نظر گرفته شود.
پ- وقتی از کویل های حرارتی و کنوکتور و لوله های پره دار استفاده می شود فشار بخار نباید بیش از 2 آتمسفر باشد.
ت- در سیستم های بزرگ بهترر است از فشار قوی و متوسط استفاده نمود و مقدار فشار در مناطق مختلف و نسبت به لوازم مصرفی تا 15 آتمسفر متغیر است.


سیستم حرارت مرکزی با هوای گرم
در این سیستم،سیال ناقل حرارت،هواست.گرم کردن هوا ممکن است بطور مستقیم در کوره هوای گرم یا به صورت غیر مستقیم توسط آب گرم یا بخار ارسالی از دیگ در وسایلی مانند هواساز و فن کویل انجام پذیرد . از جهت اینکه در این سیستم امکان تجدید هوا به آسانی میسر است از این رو نسبت به سیستم های آب و بخار مزیت بیشتری دارد و در مکان هایی که نیاز زیاد به تجدید هوا دارند مانند مساجد، سالن اجتماعات،کارخانجات،تاتر و سینما و نظایر آن مورد استفاده قرار می گیرد.گردش هوای گرم نیز می تواند مانند گردش آب گرم، بصورت طبیعی ای اجباری (توسط بادزن )صورت گیرد.
الف- گردش طبیعی هوا
نیروی محرک هوا در این سیستم همانا اختلاف وزن مخصوص هوای گرم متصاعد و هوای سرد متنازل می باشد. هوای پس از گرم شدن در کوره از داخل کانال به محل های مورد نظر ارسال گردیده پس از گرم کردن محیط با از دست دادن مقداری از حرارت خود سردتر شده از طریق کانال برگشت به کوره هوای گرم باز می گردد.
بدیهی است که در این سیستم نیز باید مقاومت در مسیر کانال کمتر از سیستم اجباری باشد تا هوا قدرت گردش طبیعی در تمام قسمت های مورد نظر را داشته باشد.
در این سیستم مرکز تهویه هوای گرم ( مولد ) در پائین ترین نقطه ساختمان قرار می گیرد و امکان مصرف هر نوع سوختی اعم از جامد و مایع و گاز می باشد.
ب- گردش اجباری هوا
در این سیستم نیروی محرک هوا توسط بادزن تامین می گردد،لذا نسبت به سیستم طبیعی دارای صدای بیشتری می باشد.این بادزن ممکن است در کوره هوای گرم و یا در وسایلی مانند هواساز و فن کویل قرارداشته باشد. در این سیستم نیز هوای گرم ارسالی به محل مورد نظر پس از گرم کردن محیط به دستگاه گرم کننده هوا باز می گردد.تنظیم درجه حرارت و دبی هوا و کنترل سیستم آسان تر بوده و هوای ورودی را می توان با عبور دادن از صافی تمیز نمود.این روش بیشتر در ساختمان های قابل توجه و بزرگ مورد استفاده است و در این حالت می توان از دستگاه های مربوطه و کانال های سیستم برای تهویه تابستانی نیز استفاده نمود.دستگاه های گرم کننده ممکن است با سوخت مایع یا گازی کار نمایند و در روی کف یا زیر سقف نصب شوند.
گاهی ممکن است بر حسب نیاز،با تهیه آب داغ یا بخار در دیگ و ارسال آن به مبدل های حرارتی مختلف ، در یک زمان از هر سه نوع سیال ناقل حرارت یعنی آب، بخار و هوا در قسمت های مختلف ساختمان استفاده نمود.
محاسن سیستم تهویه گرم
1-    امکان تجدید و تصفیه و رطوبت زنی هوا
2-    هزینه اولیه نسبت به سیستم های دیگر کمتر است ،بخصوص اگر کانال های ساختمانی پیش بینی شده باشد.
3-    راه اندازی آب بسیار ساده و اشکالات توزیع در شبکه مانند نشت و ترکیدن لوله و نظایر آن وجود ندارند و هیچوقت نیاز به تعمیر شبکه پیدا نمی کند.
4-    مهمتر اینکه در فصل تابستان می توان به عنوان تهویه ساده از آن استفاده نمود و یا با نصب دستگاه برودتی هوای خنک تهیه کرد.
تماس با ما

آدرس:  تهران ، خیابان طالقانی ، بعد از مفتح ، کوچه شهید طالبیان ، پلاک 1 ، طبقه 5 ، واحد 10

کد پستی: 1571834735

تلفن:  4-88300003 و 021-88318321-021

فاکس:  88833958-021

ایمیل:  info@datiskar.com

09357887070

محل ما در نقشه