مقالات

معرفی و بررسی هواساز صنعتی

معرفی و بررسی هواساز صنعتی

وقتی صحبت از هواساز صنعتی به میان می آید، شاید فکر کنید که این هواساز یک دستگاه مجهز و بسیار پیشرفته تر از سایر دستگاه ها باشد در حالیکه اینطور نیست. در حالت کلی هواساز صنعتی با هواساز های خانگی تفاوت آشکاری ندارد. تنها تفاوت این دو هواساز در نوع و تعداد فیلترهای تصفیه هوا، ابعاد دستگاه، قطعات مربوط به تنظیم رطوبت و درصد هوای برگشتی به دستگاه هواساز می باشد.

کارایی دستگاه هواساز صنعتی بیشتر برای فیلتر کردن هوا، تنظیم دما و کنترل سرعت، تنظیم رطوبت موجود در هوای محیط،  توزیع مناسب هوای ورودی به ساختمان های صنعتی از قبیل کارخانه ها، گلخانه ها، مراکز مهم صنعتی، آزمایشگاه ها، داروخانه ها و… است.

 

هواساز صنعتی چیست؟

شاید برای شما نیز سوال پیش آمده باشد که هواساز صنعتی چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ در جواب این سوال باید بگوییم که این هواساز یک دستگاه مجهز به فیلتر های تصفیه هوا است. این دستگاه صنعتی در مکان های بزرگ مانند سوله های صنعتی و کارگاه های بزرگ تولیدی به علت بزرگ بودن فضا و نیاز به گردش هوای بیشتر کاربرد زیادی دارد.

این دستگاه به تنهایی کارایی ندارد بلکه همراه با سایر دستگاه های سرمایشی و گرمایشی مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا دستگاه هواساز صنعتی سرما و گرما تولید نمی کند بلکه تنها توزیع کننده سرما و گرما است و باید همراه با یک دستگاه تولید کننده سرما و گرما از آن استفاده شود. به عبارت دیگر آب بعد از سرد شدن یا گرم شدن در چیلر سرد و بویلر گرم توسط پمپ ها به سمت کویل های هوا پمپاژ می شوند.

بیشتر بخوانید :  بررسی مزایا و معایب ایرواشر

کویل ها لوله های مسی فین داری هستند که آب بعد از فیلتر شدن به سمت آنها پمپاژ می شود. فرآیند فیلتر کردن آب به این دلیل است که ذرات معلق در آب تصفیه شوند تا از رسوب شدن ذرات بر روی کویل ها جلوگیری شود. بدین ترتیب با فیلتر کردن آب  بر طول عمر مفید کویل هواساز صنعتی افزوده می شود.

 

اجزای اصلی هواساز صنعتی

همانطور که اشاره شد هواساز صنعتی به تنهایی کارایی ندارد و همراه با دستگاه سرمایشی ( چیلر) و دستگاه گرمایشی (بویلر) یا دستگاه های سرمایشی و گرمایشی در مکان های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مکان های مورد استفاده از این هواساز می توان به: سوله های صنعتی، مکان های بزرگ تولیدی، انبار های مجهز و بزرگ نگهداری کالا ها، سالن های ورزشی، کارخانه های تولید پلاستیک و کاغذ اشاره کرد.

 دستگاه هواساز صنعتی همانند سایر هواساز ها از اجزای خاصی تشکیل شده است. این اجزا عبارتند از:

  1. دریچه ورود هوا
  2. فیلتر ها
  3. کویل های آب سرد و گرم
  4. فن
  5. کانال تغذیه هوا
  6. قطعات مکانیکی و الکتریکی (ترموستات، سنسور تنظیم دما یا تنظیم رطوبت، قطعات کنترل سرعت و هوا )
  7. لرزه گیر ها
  8. قطعات مربوط به تنظیم دما و رطوبت
  9. محفظه های مربوط به اختلاط هوای تازه و هوای برگشتی از داخل ساختمان

کارایی سیستم هواساز صنعتی به این صورت است که دستگاه پس از انجام فرآیند سرد یا گرم کردن هوا، هوای موجود در دستگاه را فیلتر می کند تا از رسوب شدن ذرات معلق بر روی کویل ها جلوگیری کند. سپس با توجه به قطعات موجود برای تنظیم دما و رطوبت، دما و رطوبت آب بررسی و کنترل می شود. در آخرین مرحله هوای تولید شده توسط دستگاه با استفاده از فن به سمت لوله های ساختمانی هدایت می شود. بدین ترتیب هوا از طریق سیستم لوله کشی در فضای سر تا سر ساختمان توزیع می شود.

بیشتر بخوانید :  بررسی و طرز کار دستگاه ایرواشر

 

انواع هواساز صنعتی

در ابتدا هواساز به یک شکل در بازار موجود بود و این هواساز موجود نیز به صورت وارداتی در مصارف متعدد مورد استفاده قرار می گرفت. با گذشت زمان صنعت و فناوری توسعه پیدا کرد و همزمان با این رشد و ترقی صنعت مربوط به دستگاه های هواساز نیز دچار تغییر و تحول شد.

 طراحان صنعتی توانستند با بکارگیری تکنیک های ایده آل هوا انواع هواساز صنعتی را در طیف گسترده ای از ابعاد متنوع طراحی کنند. طولی نکشید که دستگاه هواساز با رعایت استانداردهای جهانی تولید و وارد بازار شد.

 

کاربرد انواع سیستم هواساز صنعتی

از انواع سیستم هواساز صنعتی در سالن های ورزشی و سوله های صنعتی و دیگر مکان های صنعتی بزرگ مانند گلخانه ها، آزمایشگاه ها و مراکز مربوط به پرورش قارچ و سبزیجات استفاده می شود. هواساز صنعتی سالن قارچ یکی از انواع پر کاربرد دستگاه هواساز است که عملکرد فوق العاده ای در پرورش قارچ ها ارائه می دهد.

این دستگاه با تامین هوای مورد نیاز سالن پرورش قارچ به طور چشمگیری گردش هوای سالن را افزایش می دهد. همچنین باید توجه داشته باشید که قیمت دستگاه هواساز صنعتی در مقایسه با کاربرد موثری که دارد بسیار مناسب است.

 مشاوره داتیس کار

خرید اینترنتی سیستم هواساز صنعتی

خرید اینترنتی یک روش ایمن و  مقرون به صرفه برای خرید دستگاه هواساز است. مشتریان عزیز می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران مجموعه داتیس کار ارتباط برقرار کنند. این مجموعه در زمینه فروش هواساز و سایر قطعات فعالیت دارد. مشاوران اطلاعات مهمی در مورد کارایی دستگاه، گارانتی و قیمت هواساز صنعتی در اختیار مشتریان احتمالی قرار خواهند داد‌. در صورت رضایت مشتریان می توانند به صورت عمده و خرده این دستگاه صنعتی را خریداری کنند. همچنین آنها می توانند برای نصب دستگاه هواساز و فروش فن صنعتی نیز از مهندسین متخصص داتیس کار نیز کمک بگیرند.

بیشتر بخوانید :  مزایای استفاده از مینی چیلر

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *