مقالات

مقایسه چیلر با داکت اسپلیت

مقایسه چیلر با داکت اسپلیت

همانطور که می دانید، سیستم های تهویه مطبوع، برای کنترل دمای هوا و گردش هوا به کار می روند. دستگاه های تهویه مطبوع اغلب در اداره جات، بیمارستان ها، هتل ها و مراکز خرید کاربرد دارند که انواع مختلفی دارند. هر کدام از این سیستم ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. یکی از سوالات متداولی که کارفرمایان در اوایل اجرای ساختمان دارند، این است که برای پروژه مربوطه چه سیستم تهویه ای مناسب است؟ در ادامه این مطلب از هوا ساز قصد داریم مقایسه چیلر با داکت اسپلیت را از منظرهای مختلف بررسی کنیم.

ساختار سیستم چیلر و داکت اسپلیت

شما برا درک بهتر تفاوت های بین سیستم چیلر و داکت اسپیلت بهتر است، با عملکرد و ساختار این دو دستگاه آشنا شوید تا بتوانید مقایسه چیلر با داکت اسپلیت را بهتر متوجه شوید. همچنین کسب اطلاعات درباره ساختار این دو سیستم تهویه می تواند برای شروع مقایسه بسیار مفید واقع شود.

آشنایی با ساختار چیلر

قبل از مقایسه چیلر با داکت اسپلیت ابتدا شما را با عملکرد چیلر اشنا می کنیم. چیلر یک سیستم تهویه مطبوع است که از اجرایی مانند کمپرسور، اواپراتور و شیر انبساط تشکیل شده است که مبرد در مدار ان به گردش در می اید و در یک سیکل تبرید مکرر باعث سرمایش اب خنک کننده می شود.

بعد از اینکه اب در مینی چیلر سرد شد، اب از طریق پمپ به کویل سرمایشی دستگاه های دیگر مانند فن کویل هواساز پمپاژ می شود. گاهی نیز چیلر به دلیل اینکه سرمایش اب را انجام می دهد، اب مبرد را توسط لوله کش به هواساز انتقال می دهد.

در این حالت به ان انبساط مستقیم گفته می شود. در نتیجه چیلر سرمایش مورد نیاز ساختمان را از طریق فن کویل ها، هوا ساز، فراهم می کند. اب سردی که از چیلر و مینی چیلر منتقل شد، در کویل فن کویل ها یا هواسازها جریان پیدا می کند. با چرخش فن هوای محیط اطراف را از روی کویل های سرمایش گذر می دهد و دمای هوا را کاهش می دهد.

دستگاه های مرتبط: ایر واشر، اواپراتور، کندانسور

معرفی عملکرد داکت اسپلیت

معرفی عملکرد داکت اسپلیت

معرفی عملکرد داکت اسپلیت

پس از اشنایی با چیلر برای درک بهتر مقایسه چیلر با داکت اسپلیت بهتر است یا ساختار این دستگاه اشنا شوید. داکت اسپلیت دارای دو قسمت داخلی و خارجی است. به بخش خارجی کنداستیک یونیت گفته می شود. این بخش از کمپرسور و کندانسور تشکیل شده است. ارتباط کندانسور با اواپراتور یا همان یونیت داخلی از طریق لوله کشی می باشد.

مبرد در پروسه دریافت دما در اواپراتور سرمایش محیط را انجام می دهد. به این صورت که پس از کاهش دمای ان، به داخل کویل ها ورود می کند و هوای داخل از روی کویل سرمایش، از طریق فن دمیده می شود. به همین علت مبرد گرما را دریافت می کند و همین امر منجر به خنک شدن محیط اطراف می شود.

تفاوت در ابعاد چیلر ها و داکت اسپت ها

یکی از تفاوت ها در مقایسه چیلر با داکت اسپلیت، قطعات تشکیل دهنده ان می باشد. داکت اسپیلت ها یا اسپیلت های کانالی در ظرفیت هایی مختلفی اعم از 18000، 24000، 30000، 36000، 42000، 48000، 60000 به شکل تک فاز یا برق 3 فاز از در ابعاد گوناگون عرضه می شوند.

تفاوت در استقلال واحدها: چیلرها به صورت مرکزی و برای تمام ساختمان قرار داده می شوند. اما داکت اسپیلت به صورت مجزا در یک یا دو دستگاه بسته به فضای واحد نصب می شوند. یکی از معایب چیلر این است که با خرابی چیلر مرکزی، تمامی واحدها با مشکل روبرو می شوند. با این حال که در داکت اسپیلت ها این چالش وجود دارد. با این وجود با نصب مینی چیلرها استقلال هر واحد برای تامین سرمایش حل می شود.

دستگاه های مرتبط: کویل صنعتی بخار و آبگرم، یونیت هیتر بخار و آبگرم

تفاوت در کنترل دمای محیط

تفاوت در کنترل دمای محیط

تفاوت در کنترل دمای محیط

در مقایسه چیلر با داکت اسپلیت می توان گفت که در چیلرها میزان دمای هر اتاق را با استفاده از ترموستات و تنظیم دمای فرمان عملکرد هر فن کویل، قابل تغییر به میزان دلخواه است. با این حال که داکت اسپیلت، دردسرهای نصب موتورهای دمپر سیر کانال هوادهی را ندارد.

نحوه گرمایش محیط توسط داکت اسپلیت و سیستم چیلر مرکزی

یکی دیگر از تفاوت ها در مقایسه چیلر با داکت اسپلیت نحوه محیط است. همانطور که گفتیم چیلرهای تراکمی برای خنک سازی محیط به همراه فن کویل ها و هواسازها کاربرد دارند اما در داکت اسپیلت ها توسط کویل حاوی اب گرم در اواپراتور، عملیات گرمایشی صورت می گیرد. در هر دو دستگاه گرمایش اب از طریق یک منبع حرارتی گاز سوز مانند بویلر صورت می گیرد و به کویل های این دستگاه انتقال پیدا می کند و با چرخش جریان هوا با فن دمای هوا محیط بالا می رود.

دستگاه های مرتبط: میکسر استنلس استیل، مخازن استنلس استیل

مقایسه قیمت چیلر و داکت اسپیلت

مقایسه قیمت چیلر و داکت اسپیلت

مقایسه قیمت چیلر و داکت اسپیلت

مهم ترین موضوع در انتخاب سیستم تهویه مطبوع، قیمت انها می باشد و تاثیر زیادی در تصمیم گیری کارفرمایان دارند. عوامل مختلفی در قیمت نهایی سیستم های تهویه تاثیر می گذارند. برای مثال در داکت اسپیلت ها هزینه های مربوط به اجرا، کانال کشی لوله ها و محاسبه ظرفیت، قیمت چیلر ها و فن کویل های موردنظر در ظرفیت های یکسان را باید در نظر گرفت.

پس از محاسبه این موارد متوجه می شویم که قیمت نهایی چیلر مرکزی با 20 فن کویل ها برای ساختمان، معادل قیمت داکت اسپیلت می باشد. در مقایسه چیلر با داکت اسپلیت از لحاظ قیمت، برای تعداد واحد های بیشتر، چیلر و فن کویل ها نسبت به داکت اسپیلت به صرفه تر و ارزان تر هستند.

مقایسه مصرف برق داکت اسپیلت و سیستم چیلر مرزی

در مقایسه چیلر با داکت اسپلیت می توان گفت که با اینکه داکت اسپیلت در هر واحد به صورت جداگانه نصب می شود، اما کمپرسورهای چیلر در مود فول لودد عمل نمی کنند. به همین علت با یک تقسیم بندی ساده بر تعداد واحدها متوجه می شویم که حدود 30 درصد کمتر از میزان برق مصرفی داکت اسپلیت است. با چیلرها می توان در مصرف انرژی و کاهش هزینه ها کمک کرد.

تفاوت چیلر و داکت اسپیلت در میزان صدای تولیدی

تفاوت چیلر و داکت اسپیلت در میزان صدای تولیدی

تفاوت چیلر و داکت اسپیلت در میزان صدای تولیدی

به دلیل اینکه داکت اسپیلت ها از فن قوی تری به منظور توزیع هوا در کانال کشی بالای سقف کاذب برخوردار هستند، میزان صدای تولیدی بیشتری از فن کوییل ها دارند. از همین رو داکت اسپلیت میزان صدای تولیدی بیشتری نسبت به چیلرها دارد.

نتیجه گیری

در این مطلب به موضوع مقایسه چیلر با داکت اسپلیت پرداختیم. در ادامه به این نتیجه رسیدیم که بهترین سیستم تهویه مطبوع برای شما به نیازهای خاص شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک سیستم خنک کننده با ظرفیت بالا و کارآمد هستید که برای یک ساختمان بزرگ یا کاربرد تجاری مناسب باشد، چیلر ممکن است گزینه مناسبی باشد. اگر به دنبال یک سیستم خنک کننده مقرون به صرفه و کم حجم هستید که برای یک خانه یا آپارتمان مناسب باشد، داکت اسپلیت ممکن است گزینه مناسبی باشد. شما باید نیاز های خود را بسنجید و با کارشناسان معتمد و معتبر داتیس کار مشورت بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

سوالات متداول در رابطه با مقایسه چیلر با داکت اسپلیت

  1. کدام سیستم برای من مناسب تر است؟
    بهترین سیستم تهویه مطبوع برای شما به نیازهای خاص شما بستگی دارد. اگر به دنبال یک سیستم خنک کننده با ظرفیت بالا و کارآمد هستید که برای یک ساختمان بزرگ یا کاربرد تجاری مناسب باشد، چیلر ممکن است گزینه مناسبی باشد. اگر به دنبال یک سیستم خنک کننده مقرون به صرفه و کم حجم هستید که برای یک خانه یا آپارتمان مناسب باشد، داکت اسپلیت ممکن است گزینه مناسبی باشد.
  2. چه عواملی را باید در انتخاب بین چیلر و داکت اسپلیت در نظر گرفت؟
    عوامل متعددی وجود دارد که باید در انتخاب بین چیلر و داکت اسپلیت در نظر گرفته شود، از جمله ظرفیت، هزینه، کارایی، کنترل دما، گرمایش و فضای موردنظر و نگهداری این تجهیزات امری مهم است که در هنگام خریداری باید به آن دقت شود.
  3. چیلر و داکت اسپلیت چه تفاوتی با هم دارند؟
    چیلرها و داکت اسپلیت ها هر دو سیستم تهویه مطبوع هستند، اما در نحوه عملکرد، ظرفیت، کنترل دما، گرمایش، هزینه، مصرف برق، سر و صدا، فضا و نگهداری با هم تفاوت دارند.
5/5 - (1 امتیاز)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =