آشنایی با دستگاه کندانسور

condenser دستگاهی می باشد که وظیفه خنک کردن سیال را برعهده دارد و بخار را به مایع تبدیل می کند. به عبارت دیگر سیال کندانس و به مایع تغییر شکل پیدا می کند. در ادامه این مطلب از شرکت داتیس کار، تولید کننده انواع سیستم های گرمایشی و سرمایشی، بیشتر با دستگاه کندانسور و انواع آن آشنا می شویم.

بررسی وظیفه condenser در چرخه تبرید

سیستم های تهویه اغلب از سیکل تبرید تراکمی استفاده می کنند. این سیکل تبرید شامل 4 جز می باشد، عبارتند از کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و شیر انبساط.

condenser در این سیکل وظیفه دریافت گرما از مبرد را دارد، تا شکل آن را از گاز به مایع تبدیل کند. سپس condenser آن را به شیر انبساط منتقل می کند. کندانسور مسئولیت خنک کردن مبرد در یک سیکل تبرید را دارد. مبرد بعد از اینکه در کمپرسور متراکم شد و به گاز داغ پرفشار تبدیل شد، به condenser ورود می کند. در این حالت کندانسور گاز را توسط آب یا هوا خنک می کند و با همان فشار با دریافت گرما پنهان مبرد، فاز آن را از گاز به مایع تغییر می دهد.

دستگاه های مرتبط: ایر واشر، هوا ساز

انواع condenser کدامند؟

انواع condenser کدامند؟

انواع کندانسور کدام اند؟

condenser ها بر اساس عملکرد و قرار گرفتن در تجهیزات متفاوت، گوناگون هستند. به طور کلی condenser ها به سه دسته تقسیم می شوند.

 • condenser های هوایی یا هواخنک
 • condenser های آبی یا آب خنک
 • condenser های تبخیری

کندانسورهای هوایی یا هواخنک

condenser ها از طریق هوا مبرد را به مایع تبدیل می کنند. به عبارت دیگر condenser های هوایی در محیط بیرون قرار می گیرند و برای خنک سازی مبرد از هوای محیط استفاده می کنند.

اغلب کندانسورها از یک کویل که دارای لوله های مسی تشکیل شده اند که روی آن فین های آلومینیومی قرار گرفته شده است. برای گردش هوا فن دمنده، روی این کویل ها تعبیه شده است.

یا این حال کویل condenser های هوایی به صورت تماما الومینیوم نیز وجود دارند. در ابتدا مبرد به تیوب های condenser ورود می کند و پس از اینکه در لوله ها قرار گرفت، در معرض هوا قرار می گیرد. فین آلومینبومی موجب می شود، تا مبرد و هوا بهتر حرارت را انتقال دهند.

نحوه قرارگفتن و سبک طراحی صفحه های condenser اهمیت بالایی دارد و تاثیر بسزایی در راندمان آنها دارد. فن دمنده می تواند با مکش هوا و گذراندن هوا از روی صفحه ی condenser موجب شود تا حرارت بیشتری روی condenser انتقال پیدا کند.

میزان سرعت فن دمنده یا به صورت ثابت یا دور متغیر است. در  دور متغیر فن دمنده با توجه به خواسته شما می چرخد و موجب خنک کاری می شود. دقت داشته باشید که نحوه قرار گرفتن فن دمنده بر روی کندانسور در سر و صدا تاثیر می گذارد. اغلب به علت کاهش نویز دستگاه، از فن های دور متغیر با محفظه سایلنت استفاده می کنند.

دستگاه های مرتبط: کویل صنعتی بخار و آبگرم، یونیت هیتر بخار و آبگرم

کندانسور آبی یا آب خنک

کندانسور آبی یا آب خنک

condenser آبی یا آب خنک

برخلاف کندانسورهای هوایی، در این نوع condenser، مبرد از طریق آب خنک می شود. در این وضعیت، مبرد از طریق لوله ها در معرض آب قرار می گیرد. میزان ظرفیت جذب آب در مقایسه با condenser هوا بیشتر است. به همین علت کارایی و راندمان بالاتری دارد.

مدل پوسته و لوله یک نوع متداول از کندانسورهای آبی می باشند که در چیلرها کاربرد دارند. این قطعه ار لوله هایی با قطر کم تشکیل شده است، که داخل یک پوسته می باشند. از ساده ترین condenser نوع لوله است. پوسته تنها یک لوله را در بر میگیرد.

condenser پوسته یا Tube shell and حاوی مجوعه ای از لوله ها و یک پوسته به دور آنها می باشد. درون این لوله های داخلی آب جریان پیدا می کند و مبرد گازی داخل پوسته قرار می گیرد. قرار گرفتن مبرد گازی در مجاورت با لوله های آب موجب از دست رفتن گاز می شود و به مایع تبدیل می شود. آب نیز گرمای مبرد را جذب می کند و باید خنک سازی مجددا عوض شود.

بررسی کندانسور تبخیری

این کندانسور ترکیبی از خنک سازی مبرد توسط اب و هوا می باشد. در این حالت آب از بالا روی لوله های مبرد ریخته می شود و هوا نیز از پایین به سمت بالا از روی لوله ها می گذرد. آب پاشیده شده بر روی لوله های دارای مبرد، ممکن است تبخیر شوند و نیاز است تا منبعی آبی که از آنجا پمپ شده و روی لوله ها پاشیده شده جایگزین شود.

دستگاه های مرتبط: میکسر استنلس استیل، مخازن استنلس استیل

نتیجه گیری

کندانسور قلب تپنده سیستم‌های تهویه مطبوع است. این قطعه حیاتی با خنک کردن مبرد و تبدیل آن از گاز به مایع، نقشی اساسی در دفع گرما و ایجاد سرما دارد. condenser ها در انواع مختلفی از جمله هوایی، آبی و تبخیری موجود هستند که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. انتخاب نوع مناسب condenser به عواملی مانند ظرفیت مورد نیاز، شرایط محیطی و بودجه شما بستگی دارد. در آخر همچنین برای آشنایی با دستگاه اواپراتور می توانید به صفحه لینک شده مراجعه کنید.

سوالات متداول در رابطه با کندانسور

 1. کندانسور چیست؟
  condenser مبدل حرارتی است که در آن مبرد با فشار بالا از حالت گاز به مایع تبدیل می‌شود و گرمای خود را به محیط اطراف دفع می کند.
 2. وظیفه condenser در چرخه تبرید چیست؟
  condenser یکی از اجزای اصلی سیکل تبرید تراکمی است که وظیفه آن تبدیل مبرد از حالت گاز به مایع و دفع گرمای آن به محیط اطراف است. این فرآیند برای ایجاد سرما در اواپراتور ضروری است.
 3. انواع کندانسور کدام اند؟
  condenser ها به طور کلی به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند: condenser های هوایی، condenser های آبی و condenser های تبخیر.
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =